IELTS

IELTS ( International English Language Testing System ) PROGRAMI

IELTS uluslararası düzeyde İngilizce bilgisini ölçen bir sınavdır. Toplamda yaklaşık 3 saat süren sınavın sonunda okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizi test eder.

IELTS sertifikası ne işe yarıyor?

IELTS sertifikası, göçmenlik ve yurt dışı eğitim başvuruları başta olmak üzere birçok uluslararası platformda geçerliliği olan bir sınavdır. Eğer göçmenlik başvurusu yapacağınız ülkenin göçmenlik işlemleri sırasında şart koştuğu dil İngilizce ise diğer bütün uluslararası sınavlardan daha çok bölgede kabul gören IELTS sertifikası en iyi tercihiniz olacaktır. Bunun yanı sıra Türkiye’de kurulmuş ancak uluslararası piyasaya açılmış olan kurumsal şirketlerde de bir zorunluluk olarak da karşınıza çıkabilir. Bu nedenle IELTS sertifikası almak İngilizce bilginizi kanıtlamak için en geçerli yöntem olmakla kalmıyor, gelecek planlarınızı yaparken karşınıza çıkan fırsatlarda da sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkarıyor.

Sınavın uygulanması

IELTS sınavı 4 oturum şeklinde uygulanır. Okuma, yazma ve dinleme yeteneklerinizin ölçüleceği 3 oturum birleştirilmiş şekilde; konuşma yeteneğinizin ölçüleceği oturum ise diğer 3 oturumla aynı gün ya da bir gün önce düzenlenecek mülakatla yapılır. Konuşma yeteneğinizin ölçüleceği sınavda karşınızda mülakatı düzenleyen bir yetkiliyle belirlenen konularda bir diyalog kuracağınız ve sizin 3 dakika boyunca konuşacağınız iki aşama bulunmaktadır. Bu konuşmalar kaydedilir ve değerlendirme için İngiltere’deki merkeze gönderilir. Sınavın diğer oturumlarında ise çoktan seçmeli cevapları bulunan sorularla okuma/anlama yeteneğinizi ölçen paragraflar, boşluk doldurma tarzında sorularla dinleme yeteneğinizin ölçüleceği ve sınav boyunca yalnız 1 defa dinletilecek olan dinleme parçaları ve biri 250 diğeri 450 kelimeden oluşacak iki kompozisyon yazmanızı gerektiren aşamalar bulunmaktadır.

Sınavın puanlama sistemi

Sınav sonucu olarak alacağınız sertifikada 5 adet puan türü bulunmaktadır; Reading (okuma), writing (yazma), speaking (konuşma), listening (dinleme) ve overall (bu puanların ortalaması). IELTS sertifikası ile başvuru alan işletme ve süreçler genellikle “overall” ve “speaking” puanlarına özellikle dikkat etmektedir.

Sertifikanın geçerlilik süresi

IELTS sınavı sonunda alacağınız sertifikanın genelgeçer bir geçerlilik süresi yoktur. Ancak alacağınız sertifikanın sonunda dip not olarak sınava 2 senede bir tekrarlanması tavsiye edilmektedir.

Hazırlanma süreci

IELTS sınavına hazırlanmak emek gerektiren bir süreçtir. Zira aynı anda 4 yeteneğinizi birden geliştirmeniz gerekmektedir. Sadece iyi bir İngilizce konuşucusu olmak bu sınavdan iyi not almak için yeterli değildir. Çünkü sınavda hızlı okuyup okuduğunuzu anlayabilme, bir kompozisyonu gerekli ilkelere bağlı kalarak yazabilme, düşüncelerinizi aktarırken açık ve sistemli olma gibi yetenekleriniz de test edilecektir. Bu nedenle sınava hazırlanırken sınav esnasında gerekli olan yeteneklerinizi, dilin en basit seviyesinden başlayarak geliştirmek en mantıklı strateji olacaktır. Tabii ki zorluk seviyesine bakılmaksızın sınavın yapılacağı kalıplarda kendinizi her dil seviyesinde test etmeniz de gerekmektedir. Derslerimizde izleyeceğimiz strateji de bu olacaktır. Ayrıca IELTS her aşamasında teknolojiden faydalanılan bir sınavdır. Bu nedenle adayın çalışmalarını da kesinlikle elektronik ortamda sürdürmesi gerekmektedir. Çalışmalarımızın her aşaması da son teknolojiden faydalanmakta olup sınavın formatını çalışmalar esnasında birebir sağlayabilmektedir. Ayrıca ders sonunda mail adresinize gönderilen o günkü dersin videosu ile tekrar çalışmalarınızda en yüksek verimi sağlıyoruz.

IELTS programımız öncelikle dilbilgisi ve genel dil kuralları desteğiyle başlamaktadır. Dil yeterliliğine ulaşıldığı andan itibaren sınav esnasında gerekli olan diğer yeteneklerin geliştirilme çalışmalarıyla programımız devam etmektedir. Bu sürecin her aşamasında aday test edilecek olup gelişme de yakından takip edilecektir. 

Kurumumuz Antalya'nın Lara bölgesinde bulunsa da Online Ders imkanımız sayesinde, internetinizin olduğu her yerden ders alabilme imkanınız bulunmaktadır.